2019 Schedule – Coming Soon!


2018 – Selected Films

 

Foreign Language Short Films  Under 10 minutes
Drama October 27th 11am-12pm Running Time: 53.46
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Hermanos Prada Arriving 3:30 Spain
Stas Selitsky Dystonia 5:08 Russian Federation
Fabio Leone Franca 3 Italy
Faustino Alanis Loneliness 6:38 Mexico
mani maran Neidhal 4:49 India
Stephanie Brewster Nighttime 3:38 Mexico
Omar Yermalova Nostalgia 4:00 United States
Ahmed Ali Paradox 6:47 Pakistan
Domenico Davide Angiuli Scheletri nell’armadio 5:00 Italy
Zahra Mir Rzazade Winged Miracle 7:30 Azerbaijan
Abdurrahman Gök Potato 3.51 Turkey
Comedy October 27th 12pm – 12.30pm Running Time: 23.37
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Stepan Etrych Bubbles Don’t Lie 4:58 Czech Republic
Predrag Vukosavljevic How Beautiful My Grade is 4:39 Serbia
Amir Haghsheno Metamorphic 2:57 Iran, Islamic Republic of
Eitán Sandom Natural Medicine 4:30 Spain
Txema Lirón de Robles Techo de menos 3:05 Spain
jeyachandra hashmi To Let 2:40 India
Inspirational October 27th 12.30pm – 2pm Running Time 1.14.06
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Mohammad Arjmandi A common sense 0:44 Iran, Islamic Republic of
Amandeep Singh Aadatein – Habits 6:52 India
Luber Yesid Zuñiga Cham-Piñón 7:29 Colombia
Kevin Anderson Chick-Chick 5:00 Indonesia
Sabin Maharjan Color of Water 3:11 Nepal
Athithya Kanagarajan DREAMS 9:39 India
Oleksii Yekymenko Effect X 4:57 Ukraine
Farhan Abbas Extra 1:19 Pakistan
Ale Thornton I can see me 3:33 Argentina
Vincent Villard I swear 9:56 Switzerland
Luca Piazza Invisible souls 8:33 Italy
Oksana Artemenk Man 6:20 Ukraine
Yaser Talebi My Heart 2:00 Iran, Islamic Republic of
Hassan Mokhtari Please see me 0:59 Iran, Islamic Republic of
Nadia Van de Ven That moment 3:14 France
Short Films  Under 10 Minutes
Drama and Comedy October 27th – 2pm – 3.30pm Running Time: 1.25.59
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Ray Nomoto Robison Four Daughters 3:00 United States
Fez Zafar 18 9:30 United States
Emma Lenoski Anxiety 2:30 United States
Daniel Dahlman Control – An Exercise in Manhood 6:51 Australia
Ray Nomoto Robison Dear Future Self 8:32 United States
Nicolai Af Rosenborg Dear Grandfather 3:00 Denmark
Dalibor Herda How to be an artist? 2:43 Czech Republic
Dave Lojek I came from the future 4:00 Poland
Andre Campbell Lew’s Up First 5:00 United States
Divya Hansda Mossé 2:37 India
Oliver Woollard Muttersprache 8:34 United Kingdom
Jasyika Goh Specially Brewed 5:00 United States
Raj Dutta The Sweeter Apple 2:23 India
Kara Tsenov The Fog Ahead 4:40 Canada
Gabriel Duran Translation 7:08 United States
Kushal MIttal Yet Another Chapter – Short Film 10:00 India
Local El Paso Short Films October 27th – 3.30pm – 5pm Running Time: 1.05.22
First Name Last Name Film Title Length Filming Location
Kenneth Ebacher Angels Unaware 25.36 El Paso, Texas
Chris Hanna My Friend Richard 15.33 El Paso, Texas
Victoria De La Torre Para Ellos 23.00 Filmed in San Antonio, Texas
Christian Contreras
Luis Guiterrez Imagine 1.53 El Paso, Texas
Foreign Language Films Over 10 minutes October 27th 5pm – 7.30pm Running Time: 2.29.27
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Navas Salam Ante Noora 25.47 India
Dancer in the pocket 13:07 Korea, Republic of
Mahadi Hasan Dream of Moina 15:00 Bangladesh
Angelo Frezza La Cura 17:00 Italy
Carolina Gudiño Mariposa 10:00 Mexico
Domenico Parrino One hundred years running 17:31 Italy
Claudio Russo Severino 13:01 Italy
Goodhop Elieskia TAMALA 11:03 Tanzania, United Republic of
Luigi Schiavoni To The Moon 17:51 Italy
Sattar Alharbi Touch 10:00 Iraq
Animated Films – Foreign Language October 27th 7.30pm 8.05pm Running Time: 35.44
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Nacho Campillos “La Pensión- Pochokodón and Dj Maos” Official Music Video 3:53 Spain
Wei Man Little Red Riding Hood 3:23 Japan
‘Jay Jay’ Jegatheva Jegathesan Metaphor 7:54 Australia
Nacho Campillos Music Video. “60 veces por minuto – Rapsusklei” 3:53 Spain
Hadi Mostafa Nature 5:03 Iran, Islamic Republic of
Sofya Badalova The Tooth 2:45 Russian Federation
Renato Lepsch There 8:57 Brazil
Short Films Under 10 Minutes
Experimental and Dance October 28th – 11am to 12.30pm Running Time: 1.11.54
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Alishah Ahmad Azadi 6:29 United Kingdom
james gregg Broken 3:16 United States
Kim Woo Sik Cycle 3:40 Korea, Republic of
Oliver Hoffmann Feel Rhein-Neckar 2:00 Germany
Cenk Özakıncı Green World 3:00 Turkey
Kacey Morrow In Part 3.58 United States
Radheya Jegatheva Journey 7:40 Australia
Talia Anderson Joy 3:44 United States
Marcelle Abela Kesil 3:25 Malta
João Pombeiro Kite 4.50 Portugal
Gaetan Boschini Nivette 8.33 France
Grace Schwindt The Birder 3:57 Netherlands
David-Alexandre CHANEL Passage 6:07 France
Bharath Balemane Sound Sleep 9:30 United States
Short Films Over 10 Minutes October 28th – 12.30pm – 1pm Running Time 29.37
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Ilker Kabayel The Remembrance 16:11 Turkey
Stella Dimadis Lifting Clouds 13:23 Australia
Animated Short Films
For Kids October 28th 1pm – 2.10pm Running Time:  107:45
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Erik Dumas ART’s Automotive 6:02 United States
Marat Narimanov Big Booom 4:00 Russian Federation
Raffaele Bortone Drakings 5:26 Italy
Qiao Wang Knightmare 0:47 United States
Qiao Wang Knot Today 0:43 United States
Fernando Puig LogBoy 2:40 United States
Natasha Cánepa Magic Play 3:26 United States
Julia  Chamberlain Mixed Signals 3.00 United States
Natchapat and Natthawat Jamtaksa Memorial 5:00 Thailand
Mohamed Fard Mother 1:40 Iran, Islamic Republic of
Matt Biggs NESTS of Glass + Steel 4:14 United Kingdom
Narges Zakeri Papital 4:34 Iran, Islamic Republic of
Thibaut Wambre Rodeor 1:54 France
Stepan Etrych Running Sushi 1:19 Czech Republic
Felix Friedlein Sheep Tricks 5:12 Germany
Mohamad Alamdar The battle of Sohrab and Gordafarid 8:48 Iran, Islamic Republic of
Milad Aghazadeh The Day Which God Ate Sin City 0:32 Iran, Islamic Republic of
Ursula Echeverria What Really Matters 2:39 United States
Maximilian Lambrecht The Wonder of Light 10.09 Germany
Dramatic October 28th 2.10pm – 2.40pm Running Time: 30.14
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Barzan Rostami Balance 3:00 Iran, Islamic Republic of
Bismark Fernandes Expend 3.50 United States
Nuno Gomes Fed Up 2:55 Portugal
Viliam Vala I’m Leaving 6:45 Czech Republic
Bajohn Huang Mau-Chi 4.30 Taiwan
Roberto Lopez Saavedra Secret 4:17 Chile
Tariq Rimawi Surprise 5:30 Jordan
Experimental October 28th 2.40pm – 3.40pm Running Time: 58.05
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Sasha Svirsky 9 ways to draw a person 6:29 Russian Federation
Guy Charnaux Business Meeting 1:45 Brazil
Raito Yagami Fisso 8:46 Taiwan
Mark Zamlinsky Funworld 8:16 United States
Burak Kum Give back the silent spring 3:16 Turkey
Marcell Andristyák IN Corp. 7:49 Hungary
Citlali Potamu P P P Á Á Á 1:49 Mexico
Koba Tskhakaia “RONIN” – life after the victory 7:00 Georgia
Zoe Hutber Short Changed 5:09 United Kingdom
Karis Deniz Kara The Lost Legacies 2:00 Turkey
Ata Kaan Koç Tight Rope 1:07 Turkey
Daan Lucas TOREN 2:13 Netherlands
Jeanne Hospod Paranormal Girlfriend 2.55 United States
Local El Paso Short Films October 28th – 3.40pm – 5pm Running Time: 1.05.22
First Name Last Name Film Title Length Filming Location
Kenneth Ebacher Angels Unaware 25.36 El Paso, Texas
Chris Hanna My Friend Richard 15.33 El Paso, Texas
Victoria De La Torre Para Ellos 23.00 Filmed in San Antonio, Texas
Christian Contreras
Luis Guiterrez Imagine 1.53 El Paso, Texas

 

Virtual Reality Films

 

Under 10 minutes
October 27th 11am-8pm VR Headset Stations
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Gibby Zobel Charlie Checkers Goes To Brazil 6.49 Brazil
Bas Jansen Artificial World 4.00 Netherlands
Jesús Pérez Irigoyen Cosmoaute 360 4.20 Mexico
Mile Tibor Fene 1.30 Hungary
Gina Belafonte Lyrics from the Lockdown 5.27 United States
Firoz CK The Double 6.04 United Arab Emirates
Ioannis Bekiaris The Green Line 6.15 Cyprus
Over 10 minutes
October 28th 11am to 4pm VR Headset Stations
First Name Last Name Film Title Length Country of Origin
Joel Stutz Bibi VR – Find the Soothers 13.19 Switzerland
Eddie Avil Crackle 13.27 India
Adriano Perez Lost in Time 15.48 Spain
Shaina Feldman Mean Ondine 13.42 United States
Sarah Phillips Ubab Party 11.18 United States
Virginia Robinson The Perfect Match 9.38 United States